fallback

Исландия въвежда в експлоатация най-голямото съоръжение за улавяне на въглерод

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което се равнява на годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ

22:45 | 08.09.21 г. 21

В арктическа Исландия, нова структура, подобна на контейнер, се издига заедно със стълбове пара в близост до геотермалната електроцентрала „Хелишайди“. Задачата на това съоръжение е да премахне някои от щетите, които емисиите на въглеродния диоксид нанасят на планетата, пише Bloomberg.

Съоръжението, наречено Orca и построено от швейцарския стартъп Climeworks AG, ще улавя въглероден диоксид от въздуха. След това исландският стартъп Carbfix ще го инжектира дълбоко в земята, превръщайки го в камък. От 16 те инсталации, които Climeworks е изградила в цяла Европа, Orca е единствената, която трайно съхранява въглероден диоксид вместо да го преработва.

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което го прави най-голямото съоръжение за директно улавяне от въздух в света. Но това компенсира годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ. Капацитетът на съоръжението също е много далеч от първоначалната цел на компанията да улавя 1% от годишните глобални емисии на въглероден диоксид - повече от 300 милиона тона - до 2025 г. Сега компанията е насочена към 500 000 тона до края на десетилетието.

1

Climeworks все още се надява един ден да достигне целта от 300 милиона тона, „но графикът се промени, тъй като отнема повече време, отколкото първоначално очаквахме за изграждането на цяла индустрия“, споделя Ян Вюрцбахер, един от съоснователите на стартъпа.

Инвестициите в улавянето на въглерод продължават да нарастват, докато компаниите и правителствата търсят начини за овладяване на глобалното затопляне, което ангажира човешкото внимание чрез опустошителни метеорологични събития. Все пак екоактивистите твърдят, че прекаленото фокусиране върху технологиите за улавяне на въглерода може да отвлече вниманието от работата по незабавно намаляване на емисиите.

Основното предизвикателство за Climeworks е намаляването на цената на услугата. Хората, които искат да закупят въглеродни компенсации, могат да платят на компанията до 1200 долара за тон въглероден диоксид. За покупки на едро, като тези, направени от Бил Гейтс, цената е по-близо до 600 на тон.

2

Climeworks има за цел да намали тези разходи до200-300 долара на тон до 2030 г. и до 100-200 долара до средата на следващото десетилетие, когато дейността ѝ се развие в пълен мащаб, изтъква Вюрцбахер.

Изграждането на Orca струва от 10 до 15 милиона долара, включително строителството, разработката на съоръженията и съхранението.

Climeworks е подкрепена от група частни инвеститори, както и от швейцарската банка Zuercher Kantonalbank. По-голямата част от приходите на Climeworks идват от корпоративни клиенти, включително от Microsoft, Stripe Inc., Shopify Inc. и Swiss Re AG.

Climeworks използва технология, която филтрира самия въздух, което означава, че има ограничение за това колко евтино може да бъде услугата ѝ, тъй като процесът е много енергоемък.

3

Съоръжението Orca вкарва големи количества въздух посредством огромни вентилатори, като довежда въздуха в контакт с химикали, които могат избирателно да отстраняват въглерода като същевременно освобождават азот, кислород и други газове обратно в атмосферата. След това богатите на въглерод химикали се нагряват до около 100 по Целзий, за да се отдели въглеродният диоксид в чиста газообразна форма.

Carbfix смесва газа с вода и го инжектира дълбоко в базалтова скала. Разтвореният въглерод кристализира в минерал за около две години, което го съхранява за постоянно. Енергията за всички тези мерки идва от геотермалната централа „Хелишайди“.

Вюрцбахер споделя, че местоположението на следващото, по-голямо съоръжение ще бъде потвърдено след няколко месеца. Исландия остава „много привлекателно място“, добавя той, наред с Оман и Норвегия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:22 | 13.09.22 г.
fallback